Lørenskog kommunestyre vedtok onsdag 7. mai å åpne for bruk av prideflagg på offentlige flaggstenger. Vedtaket ble fattet med bredt flertall, og bare én representant stemte imot: Linda Kolstad fra Konservativt.
– Jeg hadde et håp om at KrFs representant skulle stemme for mitt forslag, nettopp ut fra KrFs eget landsmøtevedtak, sier Konservativt-politiker Linda Kolstad til Dagen.
Oppsiktsvekkende nok stemte KrFs kommunestyrerepresentant Dan Levi Hykkerud for kommunestyrets flaggvedtak – på tross av at KrFs landsmøte har vedtatt forbud mot prideflagg på norske skoler.>– Jeg hadde et håp om at KrFs representant skulle stemme for mitt forslag, nettopp ut fra KrFs eget landsmøtevedtak, sier Linda Kolstad til Dagen.
Kolstad fremmet et motforslag om å holde seg til nasjonale flagg, men endte altså med å stå alene i avstemmingen.
Det har vært slik ved flere anledninger, sier Kolstad til Dagen.
– Det er relativt ofte at jeg legger fram forslag som bare jeg stemmer for. Det spesielle denne gangen var at flere representanter i forkant hadde signalisert støtte til mitt forslag, men da saken kom opp, trakk de seg.
Kolstad mener saken viser et økende press for å tilpasse seg flertallet – og at enkelte partier unnlater å følge vedtatte prinsipper.
– En representant fra Frp gikk opp på talerstolen og fortalte at de hadde vært delt på midten i gruppa, men endte med å ikke støtte mitt forslag. Heller ikke de fristilte sin gruppe.
KrF fikk flertall
Dan Levi Hykkerud, KrFs representant, foreslo en justering av teksten i flaggreglementets punkt 2, som åpner for at også flagg fra norske urfolk og nasjonale minoriteter kan benyttes, såframt disse ikke er andre lands nasjonalflagg. Forslaget fikk flertall.
– Han valgte å støtte hovedforslaget til flaggreglementet, som altså inkluderer prideflagg, og gikk ikke for mitt forslag som utelukker ideologiske flagg, sier Kolstad.
KrFs Dan Levi Hykkerud har foreløpig ikke besvart Dagens henvendelser.
Vil ikke uttale seg
Partileder Dag-Inge Ulstein gikk tidligere i vår hardt ut mot et lokallag på Jæren for å signere et verdidokument knyttet til Jæren pride. Når det gjelder Lørenskog-saken sier han til Dagen at han ikke kjenner sakens bakgrunn eller hvilke vurderinger som er gjort. – Det er ikke naturlig for meg å uttale meg nærmere om det.
Han understreker imidlertid at KrFs Landsmøte vedtok å arbeide for nasjonale regler som forbeholder offentlige skolers flaggstenger til det norske eller samiske flagget.
– Målinger, blant annet i Dagen, viser at det er en betydelig andel av den norske befolkningen som er enig i dette, sier Ulstein.
– Pride-flagget betyr mye godt for mange, det er fint. Vi må samtidig kunne forstå at enkelte, uten hat og fordommer, ikke kjenner seg hjemme under det flagget. Det er folk som står for kjærlighet og likeverd, men opplever Pride-flagget som et symbol på politiske kampsaker de ikke deler, som surrogati, liberalisering av reglene for kjønnsskifte og avskaffelse av sexkjøpsloven, sier Ulstein videre.