Anne Kalvigs tekst klages inn for PFU

Avisen RA Stavanger er klaget inn til PFU for å ha publisert et trans-innlegg forfattet av Anne Kalvig. Kritikere mener avpublisering ikke er nok.

Senter for likestilling ved Universitetet i Agder har klaget avisen RA Stavanger inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU) etter at avisen publiserte et debattinnlegg om transpersoner.

Innlegget kom fra  tidligere professor Anne Kalvig og er, ifølge klager, dehumaniserende overfor transpersoner.

Teksten ble avpublisert drøyt to timer etter at den kom på trykk, og ansvarlig redaktør  Geir Søndeland publiserte en skriftlig redaksjonell vurdering og beklagelse 4. mai.

Selv om redaktøren avpubliserte teksten og beklaget i ettertid, krever klagerne at PFU vurderer selve publiseringen.

Saken skal opp til behandling i PFU denne uken.

Mener teksten var «dehumaniserende»

I klagen anføres det at innlegget inneholdt generaliserende, stigmatiserende og dehumaniserende fremstillinger av transpersoner som minoritetsgruppe. Senter for likestilling peker på at teksten knyttet transidentitet til begreper som psykisk uhelse, fetisjer, vrangforestillinger og kvinneforakt.

Klagerne reagerer også på at enkeltpersoner ble trukket fram i en negativ kontekst, og at det ble brukt virkemidler de omtaler som «bevisst feilkjønning» og karakteristikker som «den avskiltede legen» om Pirelli Benestad. Også transperson Karoline Skarstein ble omtalt i Kalvigs innlegg.

«Kjernen er om et redaktørstyrt medium kan publisere ytringer som fremstiller en hel minoritetsgruppe som uttrykk for psykisk sykdom, seksuelle avvik og manglende kontakt med virkeligheten uten å komme i konflikt med VVP 4.3», heter det i klagen.

RA Stavanger skriver i sitt tilsvar at innlegget utfordret avisens egne etiske standarder. De mener også at det var feil å publisere det.

Avisen opplyser om at Karoline Skarstein ble forelagt innlegget til samtidig imøtegåelse før publisering, men at hun takket nei og i stedet delte utdrag av teksten i sine egne sosiale medier.

Når det gjelder omtalen av Esben Esther Pirelli Benestad, mener avisen at dette ikke utløste krav om samtidig imøtegåelse, og viser til at betegnelsen «avskiltet lege» viste til et faktisk og offentlig kjent forhold.

Avisen uttrykker at klageren i for liten grad tar hensyn til redaksjonens opprydning og avpublisering i etterkant.

Behandles i PFU i september

Partene har forsøkt å komme frem til en minnelig ordning uten å lykkes. Dermed går saken videre til formell behandling i Pressens Faglige Utvalg, der behandlingsdato er satt til 23. september 2026.

Anne Kalvig er skeptisk til at saken i det hele tatt skal opp til behandling, og sier til avisen Dagen:

– Både klager og medie er rørende enige om at teksten min aldri skulle ha blitt publisert. Hva PFU egentlig skal ta stilling til fremstår litt uvisst for meg. Men det kan hende PFU slår fast at det ennå bør være lovlig å skrive om de dramatiske følgene det får når vi endrer verdensforståelse fundamentalt, til et trosbasert regime med dissosiasjon mellom kropp og sinn.

Dele
E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn
Bli med i diskusjonen
Flere

Aktuelle nyheter

Moss Pride ekskluderer LHB

Om to uker går Moss Pride av stabelen. I forbindelse med arrangementet inviterte de organisasjonen LHB Norge til å tale og bandet Hungry Hearts til